Pracovná lekcia o správnej výžive. Zhrnutie technológie lekcie „zdravé stravovanie“. Procedúra "Ďakujem za príjemné posedenie".

PLÁN LEKCIE

Predmet Technológia

Téma poľnohospodárskej hodiny: Skupiny zeleninových plodín

Téma programu „Hovorte o správnej výžive“ Každá zelenina má svoj čas

Typ lekcie: lekcia ovládania vedomostí a zručností

Cieľ: rozšíriť porozumenie študentov o skupinách zeleninových plodín, ktoré ľudia používajú na potravu, formovať kultúru jedla.

vzdelávacie - formovať ochotu starať sa a upevňovať svoje zdravie;

Korekcia-rozvíjanie

Vytvárajte emocionálne pozitívne vzťahy s ostatnými;

Formovať návyky byť v skupine a nasledovať rytmus života skupiny;

Vznik UUD:

Osobné akcie: schopnosť analyzovať, klasifikovať skupiny zeleniny;

Vytváranie správy v ústnej forme;

Komunikatívne UUD: spolupráca študent – ​​učiteľ;

Schopnosť počúvať jeden druhého a prevziať to, čo povedali iní;

Osobné UUD: pestovanie pozitívneho vzťahu detí k zdravému stravovaniu.

Vybavenie: Interaktívna tabuľa, projektor, kolovrat, obálky s otázkami, prezentácia, kreslené kartičky "Muž a medveď" s úlohou.

Výhody skupinovej práce:

- dobre organizovaná práca v skupine, pracuje na zachovaní duševného a fyzického zdravia žiaka;

Formuje zručnosti komunikácie, spolupráce, vzájomnej pomoci;

V dôsledku komunikácie sa dosiahne vzájomné porozumenie, ktoré je tak potrebné pre rozvoj jednotlivca;

Učí vás zúčastňovať sa a kontrolovať svoju účasť na práci skupiny, rešpektovať hodnoty a pravidlá prijaté skupinou, zdôvodňovať svoj názor a brániť svoj vlastný postoj;

Každý študent má možnosť predložiť a zrealizovať nápad (podľa psychológov ľudia spravidla podporujú to, čo sami vytvoria);

Organizovanie času

Psychologická rozcvička „Kruh úspechu“. /Odstránenie emočného stresu, utiahnutia /
učiteľ: Zavolám tých chlapcov do kruhu (deti sa stanú v kruhu)
Komu záleží na úspechu.
Je ľahké byť úspešný?
deti: Nie!
učiteľ: Ale vyhráme?
spolu:Áno áno áno! Potrebujeme byť stále spolu.
učiteľ: Na začiatku hodiny by ma zaujímalo, s akou náladou ste dnes prišli do triedy. Ukáž mi. (Deti ukazujú svoju náladu konvenčnými znakmi) Akým by sme mali byť, aby bola práca na našej hodine produktívna?

deti: aktívny, vzájomne si pomáhajúci, sebavedomý milý. (chvála)

Uvítací kruh"Ahoj, chcem, aby si bol dnes aktívny..." /C vytváranie pozitívnych emocionálnych postojov pre dôveryhodnú komunikáciu./

Aká je teraz sezóna? jeseň

Čo je dobré jesť na jeseň?

Pomenujte zeleninu. Prečo ich musíme jesť? Prečo sú užitočné?

Pamätajte, že v lekcii technológie pri štúdiu témy „Pestovanie zeleniny“ sme často hovorili, že zelenina je dôležitým zdrojom vitamínov a minerálov.

učiteľ. A teraz na strane 94 nájdite odsek 2, ktorý hovorí o prospešných vlastnostiach zeleniny a prečítajte si ho. /Realizácia vyhľadávania potrebných informácií na splnenie edukačných úloh pomocou náučnej literatúry/

Obsahujú všetky minerály potrebné pre naše telo. Vápnik, horčík, sodík, draslík, fosfor, jód, železo, chlór, síra, mangán, meď – to všetko sa nachádza v zelenine. Rovnako ako obrovské množstvo vitamínov skupín. A, B, C, K, E.

Chlapci, spomenuli sme si na prospešné vlastnosti zeleniny, ktoré sú potrebné pre ľudské telo. A vieme, že sa delia do niekoľkých skupín. Rozdeľme sa tiež do skupín.

Vytiahnutie „čiernej skrinky“ Rozdelenie do skupín podľa algoritmu / plánovanie vašich akcií v súlade s úlohou /

Algoritmus- v krabici sú šatky rôznych farieb (červené a zelené), študenti (organizovane a disciplinovane) postupne prídu, strčia ruku do krabice a vytiahnu šatku, čím sa rozhodnú, kto je v ktorom tíme. Zaviažu si šatku a obsadia príslušný hrací stôl. Červená šatka RED tím Zelená šatka Zelená šatka

Ďalšie vysvetlenia:

Počas odstraňovania čiernej skrinky znie známa melódia „Ra-ta-ta“ v podaní James Last Orchestra.

Na krabici je nakreslená vtipná zelenina.

Zatiaľ čo sa bubon točí, hrá hudba (poráža tím z hry KVN)

Teraz sa pozrite pod svoju stoličku, na spodok, na ktorom je nalepená nálepka so slovami. "Vy ste kapitán"

Gratulujem!

Skvelé a rozhodlo o kapitánoch a tímoch. Dobre, dobre, milí odborníci, začnime hru "Červená" - "Zelená"

Pokyny pre hru.

Podstata hry spočíva v opozícii zeleného tímu (herný tím piatich ľudí) voči červenému tímu (herný tím piatich ľudí). Hráči musia do jednej minúty s pomocou brainstorming nájdite šípkou odpoveď na otázku, ktorú si kolovrátok vyberá.

Priebeh hry

Začnime zeleným tímom Prvý ťah. Roztočte vrch.

Typy otázok:

častá otázka: moderátorka kladie odborníkom otázku verbálnou formou Multimédiáotázka: v otázke sú okrem slov použité aj video materiály

Čierna krabica: experti dostanú čiernu skrinku a moderátor uvádza opis predmetu, ktorý v nej leží.

Vzorové otázky:

Koľko skupín zeleninových plodín existuje, pomenujte ich;

MultimédiáotázkaÚryvok z karikatúry Muž a medveď.

« Spoznali ste rozprávku? čo povieš?

V rozprávke starček oklamal medveďa - Medveď dostal časti rastlín bez chuti - Medveď nevedel, ktoré časti rastlín sa môžu jesť a ktoré nie.

- Viete, aké časti rastlín sa používajú ako potraviny?

Vymenujte spôsoby využitia zeleniny;

4.Zadanie do oboch tímov. Práca s kartami čítať názvy skupín a kresliť zeleninu do rámikov;

5. Súťaž kapitánov. Než budete ležať rôzne nástroje na prácu so zemou. Vašou úlohou je pomenovať pracovný inventár a povedať, ako ho používame.

Fizminutka

Poznám zaujímavú hru „Pestujte zeleninu“. Zahráme sa?

/Formovanie zručností pracovať podľa slovných pokynov /

Vzali sme lopatky (deti napodobňujú činy záhradníkov)
Zem bola vykopaná
Oplodnili sme ju
Všetci spolu uvoľnení.
Zdvihol hrable
Postele boli vyrovnané.
Semená boli zasadené
Zalievané z kanvy.
Vzali sme motyku
A burina bola odstránená.
Všetko rastie pod slnkom.
Záhrada sa rozrástla!

Naša záhrada sa teda rozrástla, akí sme dobrí kamaráti

6. Do akej skupiny zeleninových plodín patrí „Kapusta“, čo sa z nej dá pripraviť?

7. Počas ktorého jedla podávame polievku?

Fizminutka. Navrhujem zahrať si zaujímavú hru "Ochutnávači"

Budete musieť uhádnuť chuť šťavy so zatvorenými očami?

8. Viete, z čoho sa dajú vyrobiť šťavy?

Dám vám všetky pripomienky, aby ste vedeli o výhodách zeleninových štiav.

poznámka

- Cviklová šťava- má pozitívny vplyv na krv;

- Reďkovková šťava - zmierňuje kašeľ ;

- Mrkvová šťava- zdroj mnohých vitamínov a minerálnych solí, obsahuje vitamín pre zrak

- tekvicový džús- zlepšuje činnosť žalúdka, užíva sa v noci s rušivým spánkom

- cibuľová šťava- z prechladnutia, zo zápalových procesov

- kapustová šťava- zmierňuje bolesť z popálenia alebo abscesu.

Reflexia

Zhrnutie. Bodovanie, odmeňovanie víťazného tímu, porazeného tímu. Pochvala a objatie všetkým.

Procedúra "Ďakujem za príjemné posedenie".

Prosím, chlapci, postavte sa do kruhu. Chcem vás pozvať, aby ste sa zúčastnili na malej ceremónii, ktorá nám pomôže vyjadriť naše pocity priateľstva a vzájomnej vďaky. Hra prebieha takto: jeden z vás sa postaví do stredu, druhý k nemu pristúpi, podá si ruku a povie: Ďakujeme za príjemný zážitok! Obaja zostávajú v strede, stále sa držia za ruky. Potom príde tretí účastník, chytí prvého alebo druhého za voľnú ruku, potrasie ňou a povie: Ďakujem za príjemné posedenie! Skupina v strede kruhu sa tak neustále rozrastá. Všetci sa držia za ruky. Keď sa k vašej skupine pripojí posledný člen, zatvorte kruh a ukončite obrad tichým, pevným trojitým podaním ruky.

Použitá literatúra a internetové zdroje:

1. E.A. Kovaleva. Poľnohospodárska práca 5. triedy;

2. M. Bezrukikh, T. Filippova Pracovný zošit „Hovorte o správnej výžive“

3. Stránka programu „Rozhovor o správnej výžive“ www//prav-pit.ru

4 Festival pedagogických myšlienok „Otvorená lekcia“

Téma lekcie" Prikázania zdravej výživy »

Cieľ: Formovať vedomosti žiakov o zdravých zásadách výživy, ktoré posilňujú organizmus. Naučiť, ako vybrať produkty na zostavenie raňajkového menu, berúc do úvahy obsah kalórií v produktoch; podporovať túžbu po zdravom životnom štýle.

Využite získané vedomosti a zručnosti v praktických činnostiach:

Práca na osobnej výživovej stratégii;

Vybudujte si zvyk riadiť sa výberom produktov, berúc do úvahy hlavné živiny v nich.

Vybavenie: počítač, multimediálny projektor, plátno, tabuľky (na každý stôl) „Približný denný súbor produktov pre deti a dorast“, „Tabuľka kalorického obsahu jedál“, „Tabuľka dennej potreby kalórií“, kartičky s pokynmi pre praktickú prácu.

Typ lekcie: kombinovaný. Čas lekcie: 2 vyučovacie hodiny.

Formy organizácie vzdelávacích aktivít :

skupinové, individuálne, frontálne.

Vyučovacie metódy:

    verbálne (pri formovaní teoretických vedomostí); praktické (pri zostavovaní jedálneho lístka a počítaní jeho obsahu kalórií) vizuálne (na rozvoj pozorovania, zvýšenie pozornosti a lepšie zapamätanie látky); problém - hľadanie (pri formulovaní témy a cieľov hodiny? pre rozvoj samostatného myslenia); metódy kontroly a sebakontroly
technológie:
    Pomocou vopred vytvorenej prezentácie (Microsoft Power Point).

    Pomocou vopred pripravených tabuliek (Microsoft Word).

    Práca s multimediálnou inštaláciou.

Plán lekcie

I. Organizačná časť.II. Príprava žiakov na vnímanie novej témy.III. Štúdium nového materiálu.IV. Praktická práca.V. Zhrnutie lekcie. Klasifikácia.VI. Nahrávanie domácich úloh.

Počas vyučovania.

ja. organizačná časť.

Pozdravujem. Kontrola pripravenosti na vyučovaciu hodinu, hodnotenie chýba.

II. Príprava žiakov na vnímanie novej témy. Formulácia účelu hodiny Učiteľ: Dnes v lekcii budeme pokračovať v rozprávaní o jedle, o pravidlách zdravého stravovania. A hodinu chcem začať slovami Sokrata: „Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili.“ Otázka pre študentov: - Čo rozumiete pod pojmom zdravá výživa? Čo sú zdravé potraviny? Odpoveď študentov: ( zdravé potraviny sú tie, ktoré prospievajú nášmu telu).Učiteľ: - Zapíšte si tému hodiny: „Prikázania zdravej výživy“ III. Učenie sa nového materiálu Kompletná a správna strava je základným prvkom zdravého životného štýlu. Stav pokožky, vlasov, fungovanie orgánov a systémov do značnej miery závisí od príjmu potravy, ktorá musí obsahovať všetky látky potrebné pre normálnu činnosť buniek Potrava je stavebným materiálom pre tkanivá a bunky. že potrava pozostáva zo živín Otázka pre žiakov: vymenujte ich ? (bielkoviny tuky sacharidy) Učiteľ: - Zopakujme si, ktoré produkty obsahujú živiny potrebné pre naše telo. (Snímka číslo 1) Bielkoviny. Proteíny slúžia na obnovu buniek ľudského tela a tvoria 1/5 hmotnosti ľudského tela. Väčšina bielkovín sa nachádza v živočíšnych produktoch: mäso, ryby a mliečne výrobky. V rastlinách sú tiež bielkoviny. Najmä veľa vo fazuli, šošovici, fazuli, sóji, pohánke, orechoch. Ak je v strave nedostatok bielkovín, potom telo horšie odoláva infekciám a prechladnutiu.

Ak chcete rásť, môžete;

V potravinách musia byť bielkoviny;

Je to samozrejme vo vajci,

Do tvarohu sa to nedá spočítať,

Aj v mlieku a mäse

Je tam a pomôže vám.

    Sacharidy. Sacharidy sú organické látky, ktoré sú zdrojom energie. Sacharidy sú: a) cukor: bobule, ovocie, zelenina, med ...
b) škrob: zemiaky, kukurica, pšenica….

Ovocie, zelenina a obilniny

Úžasná skupina -

Je nám teplo a zlé počasie

Dodávajú sacharidy

Posielajú nám vlákninu

Pridajte vitamíny

A dodávajú energiu.

3. Tuky. Tuky – zdroj energie, ktorý chráni telo pred ochladením, pomáhajú telu odolávať chorobám. Ale veľa tučných jedál škodí. Tuky sú: rastlinné, živočíšne.

Tuk, ktorý jeme v jedle

Naozaj potrebujeme:

Udržujte teplotu

Ovplyvní postavu, Chráni pred chladom,

Sme pripravení slúžiť ako kožušinový kabát.

    Vitamíny. Vitamíny – potrebné pre zdravie, zvyšujú odolnosť organizmu voči chorobám. Vitamíny pochádzajú z potravín živočíšneho a rastlinného pôvodu. Pri nedostatku vitamínov u človeka sa vyskytuje hypovitaminóza, s nadbytkom - hypervitaminóza, s úplnou absenciou - beriberi. Vitamíny sa ľahko ničia zahrievaním, vystavením atmosférickému kyslíku a slnečnému žiareniu. Vitamíny sa delia na rozpustné v tukoch a vo vode.

Byť zdravý a šťastný

Existuje jeden správny liek:

Jete vitamíny častejšie

Zdravie bude na 100!

    minerálne soli. Minerálne soli sa nachádzajú vo všetkých potravinách. Medzi nimi: soli sodíka, draslíka, vápnika, horčíka, fosforu, ktoré sú mikroelementmi; a železo, zinok, mangán, chróm, jód, fluór, ktoré sú potrebné vo veľmi malom množstve a preto sa nazývajú stopové prvky. Pre detský organizmus sú najdôležitejšie vápnik, draslík, fosfor, horčík a železo. Vápnik a fosfor sú veľmi dôležité zložky potravy. Tvoria minerálny základ kostry, preto je ich potreba obzvlášť veľká v období rastu. Draselné soli, ktoré sa nachádzajú vo veľkom množstve v zelenine a ovocí, prispievajú k zlepšeniu činnosti srdca a normalizácii vodnej rovnováhy.
Zápis do poznámkového bloku o definícii „racionálnej výživy“.

Racionálna výživa je úplná, rozumná, správna, pravidelná strava.

Z definície je zrejmé, že zásady racionálnej výživy sú:

    Energetická bilancia: Rozmanité jedlo; Diéta;
Energetická bilancia. Každý z nás by mal počas dňa prijať toľko energie, koľko ju minieme, t.j. v tele musí byť zachovaná energetická rovnováha. Energia dodaná do tela s jedlom sa meria v kalóriách. Kalorický koncept. Kalórie sú mernou jednotkou energetickej hodnoty produktov (zápis do poznámkového bloku). Energetické náklady organizmu závisia od fyzickej a psychickej záťaže. Prezeranie tabuľky „Približné výdavky na rôzne druhy aktivít“ (Príloha č. 1 – didaktický materiál). Rozmanité jedlo. Pestrá strava je striedanie potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Ich zložky, najmä bielkoviny, tuky a sacharidy, by mali byť v pomere: 1:1:5, t.j. počet gramov tuku by mal byť rovnaký ako množstvo bielkovín a uhľohydrátov by malo byť 5-krát viac. Diéta. Otázka pre študentov - Chlapi, koľkokrát denne by mal človek jesť? Aké sú hlavné jedlá? ( raňajky obed večera) Učiteľ: Ľudia často nechápu dôležitosť správnej výživy, nehovoriac o potrebe raňajkovať ráno. Raňajky sú povinným jedlom pre každého človeka. Zistilo sa, že pravidelné ranné jedenie znižuje riziko gastrointestinálnych ochorení.

Interaktívna hra "Obchod". (Snímka č. 2)

učiteľ. - Teraz pôjdeme do obchodu. Produkty s vami nielen nakúpime, ale aj rozdelíme do skupín:Úloha číslo 1 Skupina 1 – to sú produkty, ktoré by mali byť na našom stole každý deň. Vyberte si z ponúkaných.Úloha číslo 2 Vyberte si potraviny, ktoré potrebujete pre zdravú výživuÚloha číslo 3 Vyberajte si jedlá, ktoré by mali byť na našom stole príležitostne Odstúpenie žiakov na konci hry. IV. Konsolidácia študovaného materiálu Praktická práca sa robí v zošite Výpočet obsahu kalórií v potravinách. Zostavenie raňajkového menu s prihliadnutím na jeho obsah kalórií » Žiaci pracujú v skupinách na inštruktážnych kartičkách, tabuľkách (Príloha č. 2, 3 - didaktický materiál), hlásajú výsledky praktickej práce. V. Zhrnutie lekcie. Klasifikácia. Na konci hodiny je organizované sebahodnotenie vlastných aktivít žiakov. V tejto fáze by si mali všimnúť hlavné myšlienky lekcie, prezentovať závery o význame študovanej témy a praktické zručnosti pri zostavovaní jedálneho lístka s prihliadnutím na kalorický obsah jedál. Nasledujúce otázky vám pomôžu zistiť to: Čo nové ste sa naučili v lekcii?čo ste sa naučili? Aké lekcie získané v triede využijete vo svojom živote? Klasifikácia. VI. Nahrávanie domácich úloh. Vypočítajte obsah kalórií vo večeri. Urobte potrebné záznamy do svojho poznámkového bloku. Literatúra:
    Zdravotná kniha. Zbierka (Zostavil Yu.V. Makhonina, O.V. Kareva. Upravil Yu.P. Lisitsin) - M .; Medicína, 1990 Zdravie. V.N.Kasatkina; učebná pomôcka pre učiteľov ročníkov 1-11, - 2.vyd. pridať a opraviť - Jaroslavľ; Avers Press, 2002 Chceme byť zdraví. V.N. Kartušina. - M., 2004 Dva týždne v zdravotnom tábore. MM. Bezruký. Metóda. sprievodca učiteľa. – M.; Nestlé Olma-Press, 2004. Knižnica "Prvý september", (Seriál "Zdravie detí"), - č. 10.12 - 2005, č. 4 - 2006. Technológia. Servisná práca. Učebnica pre dievčatá ročníka 5-8. Rostov na Done "Phoenix" 2001

Metodický vývoj technologickej lekcie 8. ročník (dievčatá)

téma:Úvodná inštruktáž o ochrane práce. Druhy potravín. Pojem metabolizmus.

Ciele lekcie:

    zopakujte bezpečnostné pravidlá pre kulinárske a šijacie práce;

    zoznámiť sa s pojmom metabolizmus, s denným príjmom bielkovín, tukov, sacharidov, s problematikou beri-beri;

    formovať zručnosti v súlade s hygienickými a hygienickými požiadavkami;

    vzdelávať motiváciu pre vzdelávacie aktivity;

    rozvíjať tvorivé schopnosti žiakov, schopnosť analyzovať informácie, kultúru stravovania;

    vštepovať zručnosti zdravého životného štýlu.

Typ lekcie: rozhovor.

Počas vyučovania.

    Organizačný moment (3-5 min.)

    Skontrolujte pripravenosť na lekciu.

    Kontrola zoznamu.

    Správa o téme a účele lekcie.

    Opakovanie preberanej látky (5-7 min.)

    Aké bezpečnostné pravidlá je potrebné dodržiavať pri kulinárskych a šijacích prácach?

    Učenie sa nového materiálu (70 minút)

Vaše zdravie je to najcennejšie, čo máte. Na celý život je človeku daný iba jeden organizmus. Ak s niektorými predmetmi neopatrne narábate, dajú sa vymeniť, no svoje telo nahradiť nemôžete.

Mnohé choroby sú len dôsledkom podvýživy. Môžete zostať zdravý, ak budete dodržiavať povahu výživy. Dnes si povieme, ako možno zlepšiť kvalitu života správnou výživou.

Výživa je prísun živín do tela. Výživa je pre telo životne dôležitá. A musí spĺňať požiadavky organizmu, teda obsahovať biologicky plnohodnotné bielkovinové látky rastlinného a živočíšneho pôvodu, tuky, minerály, vitamíny, ako aj dostatočné množstvo sacharidov pre energetickú spotrebu organizmu.

Živiny potrebuje telo každý deň a ich potreba závisí od rastu, veku, pohlavia, fyziologických vlastností a klímy.

Spotrebitelia

veveričky ( G)

tuky ( G)

Sacharidy (G)

kcal.

zvierat

zeleninové

Deti od 11 do 13 rokov

Chlapci 14-17 rokov

Dievčatá 14-17 rokov

Muži

ženy

Mužskí športovci.

Dámske atlétky

Muži vykonávali ťažkú ​​fyzickú prácu

Príjem dostatočného množstva vitamínov, ktoré v organizme pôsobia ako katalyzátory, zabezpečuje normálny metabolizmus. Strava by mala obsahovať dostatok ovocia a zeleniny, ktoré sú zároveň dodávateľmi základných minerálnych solí a vitamínov rozpustných vo vode.

Vodou riediteľné - C, P, PP, H, skupina B.

Rozpustné v tukoch - A, D, E, K.

HLAVNÉ SKUPINY POTRAVÍN PRE ODOLNENIE VITAMÍNMI:

    múka a pekárenské výrobky - vitamíny B;

    výrobky, detská výživa - všetky vitamíny;

    nápoje, vrátane suchých koncentrátov, - všetky vitamíny okrem A, D;

    mliečne výrobky - vitamíny A, D, E, C;

    margarín, majonéza - vitamíny A, D, E;

    ovocné šťavy - všetky vitamíny okrem A, D;

Výživové doplnky:

    Zakázané: E 103, 105, 111, 121, 123, 125, 126, 130, 152.

    Nebezpečné: E 102, 110, 120, 124, 127.

    Karcinogénne: 131, 210-217, 248, 330.

    Spôsobujúce poruchy čriev: E 221-226.

    Spôsobenie porušenia tlaku: E 250, 251.

Práca s tabuľkami "Obsah vitamínov v potravinách."

Aby bol metabolický proces v tele vyvážený, výživa musí byť pestrá. Správna výživa zabezpečuje normálny telesný vývoj dieťaťa, zabraňuje vzniku takých abnormalít, ako je zakrpatenosť, anémia, obezita, alergické prejavy, poruchy trávenia, zlepšuje imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči negatívnym faktorom prostredia. Výživa ovplyvňuje vývoj centrálneho nervového systému, inteligenciu a stav pracovnej kapacity.

"Nesmieme jesť to, čo jeme, ale to, čo jesť musíme."

(A. Schopenhauer)

"Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili."

(starí filozofi)

Metabolizmus je komplexný proces premeny chemických prvkov v tele, zabezpečujúci jeho rast, vývoj, aktivitu a život vôbec. Metabolizmus je hlavným znakom života, ak sa metabolizmus zastaví, zastaví sa život.

V procese látkovej premeny v tele vzniká energia potrebná pre životnú činnosť, syntetizujú sa rôzne chemické zlúčeniny, ktoré slúžia na stavbu nášho tela. Dlhotrvajúca nerovnováha medzi príjmom jednotlivých živín a ich rozkladom vedie k poruchám metabolizmu.

Optimálna strava pre zdravého človeka je taká, v ktorej je pomer bielkovín, tukov a sacharidov v pomere 1:1:5, t.j. denný príjem bielkovín a tukov je rovnaký a spotreba sacharidov 5. krát viac. Okrem toho by sa s jedlom malo dodávať potrebné množstvo vitamínov a minerálov.

    Upevnenie materiálu. Zhrnutie lekcie (5-7 min.)

    Čo je diéta?

    Živiny a ich význam?

    Hádajte živiny.

Známkovanie, rozbor hodiny.

    Domáca úloha (2 min.)

Pripravte si správu o obsahu kalórií v jedlách. Prerozprávajte poznámky v zošitoch.

učiteľ:

"Človek je to, čo jedáva."

Správna a zdravá výživa je večná otázka. Už starovekí filozofi hovorili: "Zdravý žobrák je šťastnejší ako chorý, ale bohatý kráľ."

Ako, kedy, koľko a čo jeme - to asi zaujíma každého z nás. Chlapci, dnes sme pozvali na lekciu vašich rodičov, ktorí nakupujú potraviny a pomáhajú vám organizovať jedlo. Možno naše rady opäť presvedčia vás a vašich rodičov o potrebe a dôležitosti vyváženej stravy.

Doma ste odpovedali na dotazník "Správna výživa je základom zdravia", vedené rodičmi aj deťmi

Analyzujme výsledky domácich úloh a porovnajme. (snímka číslo 4)(Dodatok 1)

Porovnajme výsledky!

Aký záver môžete vyvodiť z diagramov?

učiteľ:

Čo je racionálna výživa?

Aké sú tajomstvá správnej výživy?

Skúsme si na tieto otázky odpovedať.

Kompletná vyvážená strava je dôležitou podmienkou pre udržanie zdravia, energie a vysokej výkonnosti.

Často jeme to, čo je chutné, čo sa dá rýchlo pripraviť, veľmi nepremýšľame o užitočnosti, o dobrej kvalite použitých produktov.

Iracionálna syntetická výživa je jednou z hlavných príčin kardiovaskulárnych chorôb, tráviacich orgánov, chorôb spojených s metabolickými poruchami.

Žiaľ, len málokto z nás sa môže pochváliť ideálnym metabolizmom. Metabolizmus môžete obnoviť pomocou správnej vyváženej stravy.

Dávam do pozornosti informácie v prezentácii . (snímka č. 5)

V dennej strave je pomer produktov žiaduci nasledovne:

60% - zelenina, bylinky, ovocie.

20% bielkovinové jedlo.

7% - chlieb, obilniny.

7% med, sladké sušené ovocie. Toto je zlaté pravidlo rovnováhy.

Ako môžete komentovať zlaté bilančné pravidlo?

učiteľ:

Bohužiaľ, nie vždy dodržiavate pravidlá výživy. Jedzte radšej suché jedlo namiesto prípravy jednoduchého zdravého jedla.

A teraz každá skupina plní úlohy na karte číslo 1 (Príloha 2)

Chlapci, aké ťažkosti ste mali pri zostavovaní receptu na jedlo?

učiteľ:

Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudstvo prechádza ťažkými obdobiami – v honbe za výhodami civilizácie sme otrávili vzduch, znečistili vodu a jedlo sa stalo takmer nepožívateľným. Absorbujeme umelé farbivá, konzervanty, stabilizátory. V dôsledku toho je metabolizmus narušený, čo spôsobuje množstvo chorôb.

Aké potraviny musíte jesť, aby ste si dodali potrebnú životnú energiu? Pomôžte vám odpovedať (snímka číslo 6, 7)

Prečo dodávajú telu silu?

Ale „syntetické“ produkty sa v tele ukladajú do zbytočných toxínov a upchávajú ho. To vedie k zníženiu vitality, chorobám a chronickej únave.

Dietológovia identifikovali päť najnezdravších potravín (snímka číslo 8)

Upozorňujem na informácie v prezentácii a na úlohy na kartách č.2

Aký je rozdiel medzi prírodnými a „škodlivými“ produktmi?

Pamätajte! Naše telo je jedinečným výtvorom prírody a dokáže sa „škvarov“ zbaviť aj samo, ale vyžaduje si to energiu.

učiteľ:

Takmer každý človek v ekologickej kríze trpí poklesom tlaku v tele. Hypertenzia a hypotenzia nie je vždy len u starších ľudí. Nesprávna výživa prispieva k upchávaniu ľudských ciev produktmi rozkladu tukov.

Ako pomôcť telu nám povie ______________________________________________

(snímka číslo 9)

Dávam do pozornosti tieto prezentácie (snímka číslo 10)

1 krok Jedzte vlákninu nachádzajúcu sa v zelenine a ovocí. Plavidlá budú čisté a elastické. Jedzte 5 jabĺk denne, alebo 3-4 mrkvy, alebo 300 gramov kapusty.

Aké ovocie jete denne a koľko?

2 krok Zásobte sa vitamínom C. Jedzte 3 pomaranče, 2 papriky, brusnicový džús denne. (Voliteľné) Toto je denná potreba vitamínu.

Aká iná zelenina obsahuje vitamín C?

3 krok Jedzte každé ráno ovsené vločky. Znižuje krvný tlak.

Čo raňajkuješ. Je to dobré pre vaše telo?

4 krok. Menej soli, viac draslíka pre činnosť srdca. Najlepšie zdroje: paradajky, sušené marhule, hrozienka, pečené zemiaky, banány.

Ako často máte na stole ovocie?

5 krok. Jedzte viac rýb, najlepšie morských.

Aké jedlá z rýb sú zdravé?

6 krok Jedzte viac vápnika. Posilňuje steny krvných ciev. Pite denne 1 pohár mlieka, 200 gramov tvarohu.

Aké mliečne výrobky sú bohaté na vápnik?

7 krok. Neprekračujte limit alkoholu. Alkohol je silným faktorom pri rozvoji hypertenzie.

Aké choroby spôsobuje konzumácia alkoholu u ľudí?

8 krok. Nefajčite pred jedlom. Nefajčite po jedle.

Ste fajčiar a ako často denne?

Na záver si po preštudovaní informácií zapíšte kroky, ktoré osobne dodržiavate

Veľa zdravia vám!

učiteľ:

Postupujeme k 5. bodu plánu „Užitočná desiatka“

Dietológovia identifikovali nielen najškodlivejšie potraviny, ale aj tie najužitočnejšie. Tieto produkty sú známe každému z nás. Navrhujem hru, v ktorej popíšem vlastnosti týchto produktov a vy ich uhádnete a zadáte do karty č. 3 „Užitočné desať“

Prihláška č.6

A teraz chalani skontrolujú vaše odpovede na úlohy.

Hodina o svete okolo v 4. ročníku špeciálnej nápravnej školyIImilý

Téma: Správna výživa.

Cieľ: Rozvíjajte túžbu po zdravom životnom štýle.

Úlohy:

Prispieť k objasneniu užitočných a škodlivých produktov; znalosť živín potrebných pre vývoj organizmu.

Určiť význam vitamínov pre život organizmu.

Rozvíjať schopnosť analyzovať, reflektovať, vyvodzovať závery, vytvárať vzťahy medzi príčinami a následkami.

Vytvárať podmienky pre optimálnu prácu v triede.

Vybavenie: multimediálna inštalácia

Slovná zásoba: bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, zdravý životný štýl, zdravé jedlo.

Počas tried:

    Organizovanie času.

    Test sluchu.

    Pozdravujem deti. Pripravte sa na lekciu (mám skvelú náladu, čo vy?)

    Masáž dutín, ušníc (prevencia prechladnutia, aktivácia všetkých telesných systémov)

    fonetické nabíjanie. Pracovný zvuk [s-s]

Chceš byť.dorov -

Obísť. lekárov.

Jedlo je liečiteľom len vtedy

Keď je.

(vložiť zvuky pri službe, usporiadať pravidlá ortoepie, pauzy, logické prízvuky, čítať expresívne)

    Nabíjanie reči (dialóg)

-...máš rád kašu?

No nie) ......

-… čo si jedol na raňajky?

Jedol som (a) ...... atď.

    Práca na téme lekcie. Aktualizácia znalostí.

1. Úvod do témy lekcie.

Chlapci, koľkokrát denne jete v kaviarni?

Päť krát.

Tri (štyri, veľa, málo, keď chcem, atď.)

Koľkokrát denne môžete jesť?

(rôzne odpovede detí)

Pozrieť sa na obrázky.

Čo robia deti?

Jesť (jesť, jesť atď.)

Čo myslíte, o čom sa dnes budeme baviť?

Téma hodiny je zašifrovaná na tabuli:

ZprvDkegOvakRtimObvfVldOshE arPgneIyopTrzheAbykNtrNmsIraEgn

(čítať len veľké písmená)

2. Rozhovor o zdravom jedle.

Presne tak, dnes si povieme niečo o zdravej a plnohodnotnej výžive.

Vymenujte zdravé potraviny.

(odpovede detí)

Chlapci, čo si myslíte, prečo potrebujeme jedlo?

Pracovať, študovať, bývať.

Je pravda, že v ľudskom tele prebieha nepretržitý metabolizmus, ktorý spotrebuje veľké množstvo energie. Túto energiu dodáva jedlo.

Aké by podľa vás malo byť jedlo?

Jedlo by malo byť pestré.

Chlapci, viete, že pre správnu výživu naše telo potrebuje potraviny obsahujúce bielkoviny, tuky, sacharidy a vitamíny.

3. Skupinová práca(Ponúkam etikety na balenie potravín)

Prečítajte si etikety na obaloch potravín a vyvodzujte závery o živinách, ktoré potrebujete pre zdravú výživu.

(výsledky práce sú umiestnené na tabuli)

Aké potraviny obsahujú bielkoviny?

Vajcia, kyslá smotana, fazuľa, ryby, mäso.

Prečo sú potrebné proteíny?

Na obnovu telesných buniek, na budovanie svalov.

Áno, chlapci, ak v tele nie je dostatok bielkovín, čo sa môže stať?

Zníži sa duševná a fyzická výkonnosť, zvýši sa potreba spánku, urýchli sa starnutie organizmu.

Aké ďalšie živiny telo potrebuje?

Aké potraviny obsahujú tuk?

Kyslá smotana, maslo, mlieko, syr.

Čo sú to tuky?

Rastliny a zvieratá.

Ak je v tele veľa tuku, prečo je škodlivý?

Tvoria hrubú vrstvu podkožného tuku.

Kto potrebuje viac sacharidov?

Tí, ktorí sú zapojení do športu a fyzickej práce.

Prečo je veľké množstvo sacharidov v tele škodlivé?

Môžete ochorieť.

4 . Fizminutka

(cvičenie na uvoľnenie statického napätia z chrbtice "Stromová póza")

Postavte sa, nohy spolu, ruky dole, chrbát rovný. Pokojne sa nadýchnite a vydýchnite.Jemne zdvihnite ruky hore, dlane smerujú k sebe. Natiahnite celé telo. Zamerajte sa na chrbticu. Predstavte si seba ako strom. Telo, ako strom, je plné sily, elánu, zdravia. Držte pózu 15-20 sekúnd.

5. Práca s tabuľkami.

Rozdám tabuľky deťom a vyzvem ich, aby ich analyzovali (tabuľky sú v prílohe)

6. Pracujte pri tabuli.

Deti, viete, ktorá potravina má najviac vitamínov?

V zelenine a ovocí.

Presne tak chlapi. Existujú vitamíny A, B, C, ktoré sa nachádzajú v rôznych druhoch zeleniny a ovocia.

Na tabuľu vešiam obrázky s vitamínmi.



Na čo sú vitamíny? Čítanie tabliet.

Tabuľky s názvami predmetov, ktoré obsahujú vitamíny, pripevnených na stenách a predmetov v triede, navrhujem dať do súladu s obrázkami na tabuli.

    Zhrnutie lekcie.

1. Reflexia lekcie.

O čom sme sa v triede rozprávali?

O zdravom jedle.

Prečo je dôležité vedieť, ktoré potraviny obsahujú aké živiny?

Správne jesť, neochorieť.

O akých vitamínoch ste sa dnes dozvedeli?

O vitamínoch A, B, C.

Myslíte si, že sa stravujete správne?

Nie vždy.

Komu doma poviete o zdravom jedle?

Mama, otec, babička, priatelia atď.

2. D/z: Rozoberte si raňajky, obedy a večere s učiteľkou a pripravte si odkaz: aké živiny absorbujete viac, či je strava pestrá, či kuchárky zabúdajú na pridávanie vitamínov do jedálnička.

3. Cvičenie na uvoľnenie psychofyzického napätia zo svalov: relaxačné cvičenie "Medusa"

(sedte na stoličke, robte plynulé pohyby rukami, napodobňujte medúzu plávajúcu vo vode. Cvičenie sa vykonáva pri pokojnej hudbe)

Páčil sa vám článok? Zdieľaj to
Hore