תקציר השיעור "מנגנונים בסיסיים של ויסות עצבים. ויסות הומורלי". נושא השיעור: ויסות הומורלי של תפקודי הגוף מערך שיעור: ויסות עצבי והומורלי

נושא השיעור: ויסות תפקודים בגוף

מטרות השיעור:

חינוכי: להרחיב את הידע של התלמידים על ויסות התפקודים החיוניים של אורגניזמים, ליצור הבנה של הנוירון, הרפלקס, הוויסות הנוירוהומורלי ועקרון הרפלקס של מערכת העצבים.

הִתפַּתְחוּתִי: ליצור תנאים לפיתוח חשיבה לוגית, באמצעות השוואה, הכללה, הדגשת העיקר, פיתוח פעילות דיבור, תשומת לב.

חינוכי: לפתח מיומנויות תרבות תקשורת ולהחדיר אהבה למולדת הקטנה של האדם.

מטא נושא: לפתח את הרעיון של מטרות ויעדים, ידע ומידע

מושגי יסוד: נוירון, רפלקס, מערכת עצבים, עצבנות, ויסות נוירוהומורלי.

סוג שיעור: בעייתי - מנוע חיפוש עם רכיבי ICT

צִיוּד:

מחשב, מקרן, שרביט משטרה, שרביט מנצח, דגם המוח האנושי, מצגת "ויסות תפקודים בגוף", קטע וידאו "עצבנות של אמבה ונעלי ריסים", כרטיסיות עם משימות, דבק, נייר, דפי חשיבה.

במהלך השיעורים:

אני . ארגון זמן

היי ח'ברה. אני מזמין אותך למרכז החדשנות של סקולקובו. (שקופית 1)

מרכז זה כולל 5 אשכולות שמטרתם פיתוח שיטות חישוביות חדשות, שיטות חדשות לניהול ידע, תכנון ניסויים ביולוגיים וקליניים. (שקופית 2)

היום תהפכו למועמדים לתושבות באחד מאשכולות הטכנולוגיה הביו-רפואית הגדולים ביותר. יש כרטיסי מועמד ירוקים על שולחנותיך. הזן את שמך הפרטי ושם המשפחה שלך בפינה השמאלית העליונה. בזמן העבודה במעבדה המדעית שלנו תקבלו נקודות בונוס שאותן אדפיס על הכרטיסים שלכם. ניתן להחליף נקודות בונוס אלו בציון בסיום העבודה שלנו.

II .התעמקות בנושא

תסתכל על שני החפצים שבידי. זה שרביט משטרתי ושרביט מנצח. פריטים אלו עוזרים לאנשים משני מקצועות שונים לבצע את חובותיהם המקצועיות. על דפי החשיבה כתוב מילים - אסוציאציות המאפיינות את תפקידי החפצים הללו.

איזה אסוציאציות יש לך? (כתיבת מילים - עמותות בלוח)

איך אתה חושב על המילים האלה - אסוציאציות הקשורות לנושא המחקר שלנו?

כיצד תקבע את נושא המחקר המדעי שלנו? (שקופית 3)

האם לדעתך מושג הרגולציה חל רק על אורגניזמים חיים?

היכן בחיי היומיום נתקלים במושג רגולציה?

III . הגדרת יעדים והגדרת יעדי שיעור

כל מחקר מתחיל בהגדרת מטרות ויעדים.

מהי מטרה?

מהי משימה? כיצד תגדירו את מטרת המחקר שלנו?

(גלה כיצד פונקציות מווסתות באורגניזמים חיים)

אילו משימות נובעות מהמטרה?

קבע אילו מערכות איברים מעורבות בוויסות התפקודים.

אילו מנגנונים עומדים בבסיס ויסות התפקודים בגוף.

אילו מערכות איברים של בעלי חיים ממלאות את תפקיד הרגולטור והמנצח? (שקף 4)

מרשימת האסוציאציות שיש לך, הדגש את אלו המתאימות לתפקודים של מערכת העצבים והאנדוקרינית.

IV . עדכון הידע של התלמידים

1. איזה ויסות של פונקציות נקרא הומורלי?

2. הסתכלו היטב על השקף. מה גורם להבדל הגובה בין אחד האנשים הגבוהים והנמוכים ביותר על פני כדור הארץ? (שקופית 5)

3. הרפובליקה של אדיגיאה שייכת לקטגוריה של אזורים חסרי יוד ברוסיה. אילו סכנות מהווה מחסור ביוד במזון?

4. באילו דרכים ניתן לפתור בעיה זו?

5. הצג את קטע הווידאו "עצבנות של האמבה והריסים של הנעל." איזו תכונה של אורגניזמים חיים ממחיש הניסוי הזה? האם עצבנות טבועה בכל היצורים החיים?

תן דוגמאות לעצבנות בצמחים ובחיידקים.

V .לימוד חומר חדש

1. מבנה של נוירון (שקופית 6-7)

הסתכלו היטב על השקף. מה אתה רואה שם? אלו הם תאים שנמצאים בגופם של רוב בעלי החיים ובני האדם. באיזה סוג תאים מדובר?

כדי לענות על שאלה זו, פתח את ספר הלימוד, פסקה 27, קרא את הפסקה השנייה וענה על השאלה: "איך קוראים לתאים האלה?" רשום את ההגדרה של נוירון במחברת מודפסת.

האם ההגדרה של נוירון נותנת תמונה מלאה של התאים הללו? בהתבסס על החומר שקראת, השלם את התרשים במחברת המודפסת שלך עם כיתובים ונסח את המושג של נוירון. רשום זאת במחברת מודפסת.

2.רפלקס. (שקף 8)

אם גופה של ההידרה נדקר במחט, הוא יתכווץ. איך לדעתך קוראים לתגובה הזו? מצא את ההגדרה של רפלקס בספר לימוד, קרא את ההגדרות של רפלקס הניתנות במילונים אנציקלופדיים שונים. נתח את ההגדרות הללו. נסחו ורשמו את מושג הרפלקס במחברת מודפסת.

במה שונה רפלקס מעצבנות?

האם נוכל לראות רפלקסים באמבות ובריסים? מה עם צמחים?

3. דקה של מחשבה (שקף 9)

כל מחלקה במעבדה המדעית שלנו מקבלת כרטיסים שעליהם כתובות דוגמאות לביטוי של תגובות שונות של אורגניזמים. המשימה שלך היא לקבוע היכן הביטוי של עצבנות והיכן הרפלקס ולרשום את המספרים המתאימים על הכרטיס (ילדים עובדים בזוגות). לאחר מכן אנו עורכים מבחן עצמי ומחלקים נקודות בונוס.

4. סוגי מערכת העצבים (ממתקים 10 -11)

בעזרת איזו מערכת איברים מתבצע הרפלקס?

עבודה עם השקופית "סוגי מערכת העצבים". לאילו אורגניזמים יש את מערכת העצבים המורכבת ביותר ומדוע?

הנה דגם של המוח האנושי. האם ניתן למקם את הדגם הנפחי הזה על מטוס? במקרה זה, על דף נייר רגיל. מהן המטרות והיעדים של פתרון בעיה זו?

כיצד ניתן לפתור בעיה זו?

המעטפות על שולחנותיך מכילות חלקים מתמונה כללית של מבנה המוח האנושי. אספו אותם למכלול אחד והדביקו אותם על דף נייר לבן. מה שם השיטה בה השתמשת?

(שקף 12)

ברגע שהתלמידים מסיימים לענות, נשמעת לפתע מנגינה אדיגית ומופיעה תמונה של אחת הפינות הציוריות של "ערוץ חדז'וכ" באדיגיאה.

אילו רגשות היו לך? האם תגובה זו יכולה להיחשב לרפלקס? למה?

5. רפלקסים מותנים ובלתי מותנים (שקף 13)

למה במקרה אחד לכולם הייתה אותה תגובה, הרמת את הראש והסתכלת על המסך, אבל הופיעו רגשות שונים?

יצירת תרשים של רפלקסים מותנים ובלתי מותנים

רפלקסים

ללא תנאי

נרכש מולד

6. פתרון בעיות יצירתיות (שקף 14)

כעת כל קבוצה מקבלת כרטיס עם משימות יצירתיות. צריך להגדיר מטרות ובעיות ולמצוא פתרונות.

VI . סיכום החומר הנלמד (שקף 15)

עריכת תרשים של ויסות התפקודים בגוף

הומורלי עצבני

דרך דחפים עצביים דרך כימיקלים

ויסות נוירוהומורלי

2. וכך היום, כתוצאה מהמחקר שלנו, אתה ואני התוודענו ל-3 ה-PS, מהם המושגים הללו? (שקף 16)

תַקָנָה

ר נִרגָנוּת

רֶפלֶקס

מושגים אלו הם מפתח בביולוגיה ויעזרו לכם להבין מושג חדש - התנהגות.

VII .שיעורי בית (שקף 17)

לכל מחקר חייב להיות תוצאה מעשית. לכן, בבית, בנוסף ללימוד סעיף 27, אני מציע למי שיש לו חיות מחמד יפתח אצלם רפלקסים מותנים.

ח .הִשׁתַקְפוּת

חבר'ה, תראו, עץ הופיע על הלוח שלנו. זה עץ תפוחים. למה אתה חושב שזו היא, ולא אגס או אפרסק? עץ התפוח הוא הסמל של העיר שלנו Maykop. בעזרתה, אני רוצה לגלות באיזה מצב רוח אתה יוצא מהשיעור שלנו. אם היית מעוניין לעבוד בשיעור, ביציאה מהכיתה, תן לה תפוחים ורודים, אם משהו לא ברור - צהובים, ואם בכלל לא אהבת את השיעור - ירוקים.

אני מודה לך על שיתוף הפעולה. הֱיה שלום.

4. לימוד נושא חדש. שליטה בידע תיאורטי.(שיחה, סיפור, עבודה מעשית, עבודת מעבדה בקבוצות)

שאלה בעייתית: כשנוגעים בשפתיים של יילוד הוא חווה תנועות יניקה. למה אתה חושב שזה קורה? אחרי הכל, לילד אין עדיין ניסיון בתזונה כזו: לפני הלידה הוא קיבל את כל החומרים הדרושים דרך חבל הטבור.

בהתבסס על דוגמה זו, נסה להגדיר את המושג רֶפלֶקס.

הסבר האם יש הבדל בין המושגים "רפלקס" ו"עצבנות"? אם כן, איזה?

במהלך השיחה ההיוריסטית, המורה נותן דוגמאות לרפלקסים שונים בבעלי חיים, ונזכר שהרפלקסים הפשוטים ביותר מופיעים לראשונה ב-coelenterates.

אילו מהדוגמאות המפורטות הייתם מסווגים כרפלקסים ואילו כעצבנות?

  1. דקירה במחט הידרה גורמת להתכווצות מיידית של כל תאי העור והשריר.
  2. אם תכניס גביש מלח לטיפת מים עם אמבות, הן יזוזו לכיוון הרחק ממנה.
  3. התנועה של יוגלנה ירוקה לחלק מואר יותר של המאגר.
  4. קיפול להבי העלים של Mimosa pudica כאשר נוגעים בהם
  5. דמעה עקב גירוי של רירית העין עם מיץ בצל.
  6. פתיחה וסגירה של סל שן הארי בהתאם לאור.

(רפלקסים: 1, 5. עצבנות: 2, 3, 4, 6.)

רֶפלֶקס- פעולה בלתי רצונית, תגובה מהירה של הגוף לפעולת גירוי, המתבצעת בשיתוף מערכת העצבים המרכזית ובשליטה שלה. זוהי הצורה העיקרית של פעילות עצבית בגוף של בעלי חיים רב-תאיים, כולל בני אדם.

אתה יודע מהקורס הזואולוגיה שלך שאורגניזם נולד עם קבוצה גדולה של רפלקסים מולדים מוכנים. חלק מהרפלקסים מתפתחים במהלך החיים בתנאים סביבתיים מסוימים. איך קוראים לרפלקסים כאלה (לא מותנים ומותנים, בהתאמה).

מלא את הטבלה "סוגי רפלקסים" וספק תיאור קצר של רפלקסים לא מותנים.

הבה נבחן את מנגנון הרפלקס באמצעות הדוגמה של רפלקס הברך. לכל איברי הגוף יש קולטנים - קצות עצבים רגישים הממירים גירויים לדחפים עצביים. הם נמצאים גם בשריר הירך. אם פוגעים ברצועת הגיד ממש מתחת לברך, השריר נמתח ומתרחשת עירור בקולטנים שלו, המועברת לאורך העצב הסנסורי (אפרנטי) לעצב המוטורי (העפרנטי), שגופו ממוקם בחוט השדרה. . דרך נוירון זה, הדחף העצבי מגיע לאותו שריר (איבר עובד), והוא מתכווץ, ומרחיב את הרגל במפרק הברך. מקבצים של נוירונים של מערכת העצבים המרכזית הגורמים לפעולת רפלקס מסוימת נקראים מרכזי רפלקסאת הרפלקסים האלה. רפלקס הברך מתרחש כאשר לא אחד, אלא קולטנים רבים הממוקמים באזור אחד בגוף מעוררים - אזור רפלקסוגני (שדה קליטה).

לפיכך, הבסיס החומרי של הרפלקס הוא קשת רפלקס- שרשרת של נוירונים היוצרת נתיב של דחף עצבי במהלך רפלקס.

בעזרת דוגמה זו, מלא את הטבלה "קישורי קשת רפלקס" מהזיכרון:

קישורי קשת רפלקס

פונקציות קישור

1. קולטן

המרה של גירוי לדחפים עצביים

2. נוירון רגיש (אפרנטי, צנטריפטלי).

הולכת דחפים למערכת העצבים המרכזית

3. מערכת העצבים המרכזית (חוט השדרה או המוח) מערכת העצבים המרכזית

ניתוח, עיבוד אותות שנקלטו והעברתם לנוירון המוטורי

4. נוירון מנהלי (עפרנט, צנטריפוגלי).

העברת דחף ממערכת העצבים המרכזית לאיבר העובד

5. אפקטור - קצה עצב באיבר המבצע

תגובה - השפעה (התכווצות בשריר, הפרשה בבלוטה)

ניתן לראות את קשת הרפלקס הפשוטה ביותר בהידרה: גירוי > נוירון > תגובה. בבעלי חיים מאורגנים יותר, לקשתות רפלקס יש מבנה מורכב יותר. יש קשתות רפלקס פשוטות ומורכבות.

קרא את התיאור של רפלקס המצמוץ בספר הלימוד ושרטט תרשים "סוגי קשתות רפלקס", תוך התחשבות בכך שלרפלקס זה יש קשת רפלקס מורכבת, ולרפלקס הברך יש קשת פשוטה.

כדי ליישם רפלקס, יש צורך בשלמותם של כל חלקי קשת הרפלקס.

הסבר האם לאדם יהיה רפלקס בברך אם יש לו נזק ל: א) נוירון חושי; ב) נוירון מוטורי; ג) חוט השדרה מתחת למותניים? למה? (בכל המקרים, הרפלקס לא יתבצע, שכן אחד מחוליות קשת הרפלקס נשבר, עקב כך הולכת דחף עצבי מהקולטן לאיבר המבצע תהיה בלתי אפשרית).

ניתן להבחין בין סוגי הרפלקסים הבאים:

א. ללא תנאי

  1. מונוסינפטי. הם תואמים לקשת רפלקס פשוטה המכילה סינפסה אחת בלבד. למשל, רפלקס הברך.
  2. עמוד שדרה פוליסינפטי. יש להם קשת רפלקס מורכבת, כולל שתי סינפסות. מרכז העצבים ממוקם בחוט השדרה. למשל, רפלקס הכיפוף של היד.
  3. פוליסינפטית המערבת את חוט השדרה והמוח. יש להם קשת רפלקס מורכבת. הדחף העצבי מהנוירון החושי מועבר לאורך המסלול העולה של חוט השדרה אל המוח, שם המידע מנותח. בהמשך הדרך היורדת, הדחף נכנס לנוירון המנהל ונשלח לאיבר הפועל. לפיכך, מרכזי עמוד השדרה של רפלקסים כאלה נשלטים על ידי מרכזים מסוימים של המוח. עובדה זו נקבעה לראשונה על ידי I.M. סצ'נוב הוא "אבי הפיזיולוגיה הרוסית". בעבודתו הקלאסית "רפלקסים של המוח", הוא ביסס את אופי הרפלקס של פעילות מודעת ובלתי מודעת והוכיח שהחלקים שמעל של מערכת העצבים המרכזית (המוח) שולטים בעבודתם של אלה שבסיסם (חוט השדרה).

II. מותנה

על פי מבנה קשת הרפלקס, הם פוליסינפטיים בהשתתפות חוט השדרה והמוח (קליפת המוח), אך בהרכבו הנתיב היורד של חוט השדרה יוצג על ידי נוירון מעורר או מעכב. בהתאם לכך, ייצפה בנוירון המבצע, בהתאמה, עירור (פעולת הרפלקס תתבצע) או עיכוב (הרפלקס לא יופיע). במקרה זה, אופי התגובה יהיה תלוי בניסיון העבר. הבסיס של הרפלקסים הללו הוא למידה. הדוקטרינה של רפלקסים מותנים פותחה על ידי הפיזיולוגית הרוסי הדגול, חתן פרס נובל I.P. פבלוב. הוא דיווח לראשונה על רפלקסים מותנים בקונגרס הרפואי הבינלאומי הארבעה עשר במדריד.

עיין בדפי המידע ( איור 1, איור 2, איור 3, איור 4). זיהוי קשתות רפלקס. לאילו סוגי רפלקסים הם מתאימים? (שדרה מונוסינפטית, פוליסינפטית, פוליסינפטית בלתי מותנית בהשתתפות חוט השדרה והמוח ורפלקסים מותנים, בהתאמה).

אם אתה דוקר בטעות את האצבע, יופיע רפלקס מולד הגנתי - משיכת ידך. מדוע הרפלקס הזה לא מופיע כאשר אצבעו של אדם נדקרת כדי לקחת דם לניתוח? (בעזרת מאמץ רצוני ניתן להאט את הרפלקס הזה, שכן מרכז העצבים בעמוד השדרה שלו נתון לשליטה מקליפת המוח).

בדוגמה זו, היינו משוכנעים שהגוף יכול לבצע התאמות לתגובת הרפלקס. זה אפשרי בזכות הנוכחות מָשׁוֹב. כל אפקטור מכיל קולטנים המגורים על ידי פעולת האיבר העובד. דרך הנוירון הרגיש, דחפים מהם נכנסים למרכז העצבים, "מדווחים" על תכונות הרפלקס. כך, הודות למשוב, יש למרכז העצבים יכולת לשלוט על דיוק ביצוע הפקודות שלו ובמידת הצורך לבצע התאמות בעבודת הגופים המבצעים.

מוסד חינוכי עירוני בית ספר תיכון Kolyanovskaya

מחוז איבנובו אזור איבנובו

שיעור ביולוגיה:

"ויסות עצבי-הומורלי של תפקודים פיזיולוגיים"

כיתה ח'

(כיתת אמן על שימוש בציוד בשיעורים כלליים לקראת בחינת המדינה ובחינת המדינה המאוחדת)

מורה לביולוגיה: מקסימובה L.V.

שיעור: "ויסות נוירוהומורלי של תהליכים חיוניים של הגוף"

מטרות:

      להראות את השימוש המרבי בציוד כיתתי לקראת מעבר הבחינה הממלכתית ובחינת המדינה המאוחדת בתהליך סיכום החומר;

      להכליל ידע על ויסות נוירוהומורלי ותפקיד מערכת העצבים; מבנה רקמת העצבים, הנוירון, מערכת העצבים, המשמעות של סינפסות; מושג רפלקס וקשת רפלקס.

      לחזק את היכולת להכין דגימות מיקרוסקופיות ולבחון אותן במיקרוסקופ,

צִיוּד:טבלאות "תכנית המבנה של תא עצב"; מיקרוסקופים, ציוד להכנת מיקרו שקופיות; מקרן עילי, סט רדידים "סמים וגוף האדם", מחשב, מקרן, טלוויזיה, מקליט וידאו, מיקרוסקופ דיגיטלי.

במהלך השיעורים

    ארגון זמן

כיום ניתן לקבל מידע אובייקטיבי על רמת ההישגים החינוכיים של בוגרי כיתות ט' וי"א לאחר ההסמכה הסופית הממלכתית לבתי ספר תיכוניים ובסיסיים. בשל התפקיד הגדול של הידע על גוף האדם (GIA - מספר המשימות בבלוק "האדם ובריאותו" הוא 50% מסך המשימות), אנו מציעים הכללה של החומר בכיתה ח'. כפי שמראה ניסיון רב שנים, דווקא נושאי הרגולציה היו ונשארו הקשים ביותר להבנה של תלמידי בית הספר. מטרת השיעור שלנו היא לסכם את החומר על הוויסות הנוירו-הומורלי של תפקודי גוף האדם ולגבש את מיומנויות ביצוע המשימות בבלוק זה מרמות שונות של מורכבות - בסיסית, מתקדמת, גבוהה, תוך ניצול מקסימלי של הציוד. של כיתת הביולוגיה.

    ניסוח הבעיה

הדגמה של שקופיות על "רשומות" של אדם.

אילו סיבות הובילו להפרעה בתהליכים החיוניים של הגוף? (תשובה: הפרעה בוויסות הנוירו-הומורלי)

III. סיכום החומר

    ניסוח הנושא ומטרות השיעור.

- רכיבי תוכן בנושא:

ויסות נוירוהומורלי. תפקידה של מערכת העצבים בוויסות התפקודים הפיזיולוגיים.

מבנה רקמת העצבים, הנוירון, מערכת העצבים. המשמעות של סינפסות.

רֶפלֶקס. קשת רפלקס.

- אובייקטים של שליטה(סוגי ידע ומיומנויות הנדרשים בעת שליטה בקטע)

הכרת מבנה מערכת העצבים וחלקיה; היכולת למצוא קשרים בין מבנה חלקי מערכת העצבים ותפקודיה.

הכרת מנגנוני פעולת הנוירונים

הכרת חשיבות מערכת העצבים בוויסות פעילות תהליכים בגוף.

היכולת להבחין בין רפלקסים מותנים לבלתי מותנים וליישם מיומנות זו.

חומר תיאורטי יוצג בצורת דו"ח על עבודת קבוצות תלמידים על פי תכנית חזרה על נושא נתון.

קבוצה מס' 1. השוואה בין ויסות עצבי והומורלי של הגוף.

תַקָנָה

ויסות עצבי

ויסות הומורלי

    מנגנון רגולציה

מתבצע באמצעות מערכת העצבים

מתבצע באמצעות כימיקלים הנכנסים לדם (המערכת האנדוקרינית)

    מהירות תגובה

דחפים עצביים נעים במהירות גבוהה (עד 120 מטר לשנייה)

כימיקלים נעים לאט (0.5 מ"ש)

    כיוון התהליך

לוקליזציה ברורה של השפעות עצביות

ההשפעה של הכימיקל אינה מקומית

    עידן אבולוציוני

צעיר יותר מבחינה אבולוציונית

מבחינה אבולוציונית מנגנון עתיק יותר

    תהליך כלכלי

דורש צריכת אנרגיה מינימלית, מכיוון שהוא נדלק באופן מיידי ונכבה במהירות

דורש זמן רב יחסית לביצועו ואינו יכול לספק תגובה מהירה ומדויקת של הגוף לגירויים

קבוצה מס' 2. אבולוציה של מערכת העצבים.

עבודה עם נייר כסף על מקרן עילי. הילדים יחזרו על המבנה של רקמת עצב ונוירון, תוך שימוש בסט של רדיד "ציטולוגיה" למקרן עילי. זה מאפשר לקבוצה שלמה של תלמידים לקבל מידע בו-זמנית להשלמת משימה.

מבנה מערכות העצבים בבעלי חיים

סוג מערכת העצבים

על ידי מה מיוצגת מערכת העצבים?

דוגמאות לבעלי חיים

    רשת (דיפוזית)

תאי עצבים

    גֶזַע

(סוג סולם)

צמתים עצביים

גזעי עצבים

ענפי עצבים

פלנריה

גנגליון פריפרינגלי

צמתים של חוט עצב הגחון

צ'פר

    צִנוֹרִי

מוֹחַ

עמוד שדרה

בעלי חוליות

השוואה של התפתחות המוח בבעלי חוליות

שיעורי חוליות

תכונות של התפתחות המוח

    סופר קלאס דגים

התפתחות המוח הקטן והמוח הקדמי עם אונות ריח

    דו-חיים בכיתה

מוח קדמי גדול יותר

    זוחלים בכיתה

התפתחות המוח הקדמי

    חוג ציפורים

המוח הקדמי, המוח האמצעי והמוח הקטן

    יונקים בכיתה

Forebrain (המיספרות מוחיות) עם קליפת המוח, sulci ו-gyri

קבוצה מס' 3. מבנה מערכת העצבים.

מבנה מערכת העצבים לפי מיקום בגוף

מערכת עצבים

שׁוּלִי

מֶרכָּזִי

קצות עצבים

צמתים עצביים

עמוד שדרה

מוֹחַ

חלוקה תפקודית של מערכת העצבים

מערכת עצבים

וגטטיבי

סומטי

פאראסימפתטי

אוֹהֵד

קבוצה מס' 4. רקמת עצב ותאי עצב תחת מיקרוסקופ.

בעת ביצוע עבודה, התלמידים בוחנים דגימות מיקרוסקופיות תחת מיקרוסקופ. כל הציוד הדרוש נמצא במזוודה, המהווה מיקרו-מעבדה לעבודת מחקר.

המבנה של נוירון. סוגי נוירונים. סינפסה.

קבוצה מס' 5. רֶפלֶקס. קשת רפלקס.

עבודת מחשב. המחשב עוזר לא רק לחזור במהירות על החומר, אלא גם להדגים בבירור את התוצאה של העבודה לכל הכיתה.

רפלקס הוא תגובת הגוף לפעולת הגירויים, המתבצעת בהשתתפות מערכת העצבים המרכזית.

קשת רפלקס היא הדרך שבה עוברים דחפים עצביים מהקולטן לאיבר המבצע: קולטן, נוירון חושי, מערכת עצבים מרכזית (אינטרנוירון), נוירון מוטורי, איבר עובד.

קבוצה מס' 6. השוואה בין רפלקסים מותנים ובלתי מותנים.

שלטים

רפלקסים לא מותנים

רפלקסים מותנים

מולד או נרכש

מִלֵדָה

נרכש

ספציפי או אינדיבידואלי

אִישִׁי

קבוע או הפכפך

קבוע

הֲפַכְפַּך

גירוי

ספֵּצִיפִי

מקום

חוט השדרה וגזע המוח

קליפת המוח

תפקיד ביולוגי

מספק התנהגות מסתגלת לתנאי סביבה קבועים

עוזר להסתגל לתנאי סביבה משתנים

תזונתי, מיני, הגנתי, מעיד

ריור בריח האוכל

נכון לעכשיו, התלמידים ידגימו את עבודתם באמצעות לוח אינטראקטיבי, מיקרוסקופ דיגיטלי ומקרן עילי.

IV. הצמדת נושא:

גרסת נסיון

חלק א

A1. ויסות הומורלי של תפקודי הגוף מורכב מ:

    העברת דחפים עצביים לאיברים

    אינטראקציה כימית של תאים, איברים ומערכותיהם דרך הדם

    הסרת פחמן דו חמצני מהתאים על ידי דיפוזיה

    צריכת חומרים מזינים מהמזון

A2. מערכת העצבים ההיקפית מורכבת מ:

    עצבים גולגולתיים

    עצבים, מקלעות עצבים, צמתים

    חוט השדרה ועצבים המגיעים ממנו

    חוט השדרה והמוח

A3. איזו פעילות אנושית יכולה להיות מסווגת כרפלקס מותנה?

    שמירה על שגרת היומיום הרגילה שלך

    סובב את הראש כדי לשמוע רשרוש

    קריאת שירה בציבור

    פתרון בעיה במתמטיקה

A4. הטרנספורמציה של אותות מהעולם החיצוני לדחף עצבי מתרחשת ב

    הנוירונים המוטוריים

    מרכזי עצבים

    קולטנים

    קליפת המוח

חלק ב'

ב-1. בחר את כל התשובות הנכונות

כשהקריאה מגיעה מהכיתה

    ילדים בכל גיל מגיבים באותה צורה

    ילדים בגיל בית הספר מגיבים באופן דומה

    הרפלקס נרכש במהלך החיים

    הרפלקס עובר בתורשה

    הרפלקס מולד

    הרפלקס אינו עובר בתורשה

חלק ג'

C1. בעזרת ידע על ויסות סומטי של פעילות שרירי השלד וויסות אוטונומי של איברים פנימיים, הסבירו את הכלל ההיגייני הבא: תרגילי בוקר צריכים להתחיל בעומסים קטנים, ולאחר מכן להגדיל אותם בהדרגה.

C2. קראו את הטקסט "רפלקסים וקשתות רפלקס" ומצאו בטקסט משפטים המכילים שגיאות ביולוגיות. תחילה רשום את המספרים של המשפטים הללו, ולאחר מכן נסח אותם בצורה נכונה.

רפלקסים וקשתות רפלקס

    רפלקס הוא תגובת הגוף לגירוי. (2) הנתיב שלאורכו מתפשט העירור נקרא קשת רפלקס. (3) הקישורים העיקריים של קשת הרפלקס, המשקפים את רצף המעבר של הדחף העצבי, הם כדלקמן: אינטרנורון, נוירון חושי, חלק ממערכת העצבים המרכזית, נוירון מוטורי. (4) ישנם רפלקסים סומטיים ואוטונומיים. (5) רפלקסים סומטיים מווסתים את תפקודי האיברים הפנימיים. (6) רפלקסים אוטונומיים מבטיחים עקביות בתפקוד האיברים הפנימיים.

ויסות נוירוהומורלי. מערכת עצבים.

אוֹפְּצִיָהאני

חלק א

A1. ויסות הפונקציות בגוף מתבצע:

    רק מערכת העצבים

    רק על ידי המערכת האנדוקרינית

    דרך נוירוהומורלית

    שימוש ברפלקסים בלתי מותנים

A2. מערכת העצבים האוטונומית מעורבת ב:

    הפעלת תנועות רצוניות

    תפיסה של גירויים חזותיים, שמיעתיים וטעם

    ויסות חילוף החומרים ותפקוד האיברים הפנימיים

    היווצרות צלילי דיבור

A3. רפלקסים בלתי מותנים של בני אדם ובעלי חיים מספקים

    אפליה של בעלי חיים של פקודות המאמן

    שליטה במיומנויות מוטוריות חדשות על ידי הגוף

    הסתגלות הגוף לאותות חיצוניים חדשים

    הסתגלות הגוף לתנאי סביבה קבועים

חלק ב'

ב-1. קבע את רצף האירועים הנכון

בקשת רפלקס של שלושה נוירונים:

    מעבר של דחף עצבי מהאקסון של נוירון מוטורי לאיבר הנשלט

    גירוי הקולטן

    מעבר של דחף עצבי מהאקסון של אינטרנורון לדנדריט של נוירון מוטורי

    מעבר של דחף עצבי מהאקסון של נוירון חושי לדנדריט של אינטרנורון

חלק ג'

C1. רשום את התכונות של רקמת עצבים.

ויסות נוירוהומורלי. מערכת עצבים.

אוֹפְּצִיָהII

חלק א

A1. העברת דחפים עצביים מנוירון לנוירון מתרחשת ב

    צמתים עצביים

    מקלעות עצבים

    סינפסות

    גופי נוירונים

A2. מערכת העצבים האוטונומית האנושית, בניגוד לסומטית

    שולט בתנועות רצוניות

    קולט גירויים חיצוניים

    מתאם את הפונקציות של שרירי השלד

    מסדיר את חילוף החומרים

A3. קשת הרפלקס מסתיימת

    גוף ביצועי

    נוירון רגיש

    אינטרנורון

    קוֹלֵט

חלק ב'

ב-1. אילו סימנים אופייניים לרפלקסים מותנים, בניגוד לבלתי מותנים?

    עובר בירושה מדור לדור

    זהה בכל האורגניזמים ממין נתון

    נוצר במהלך ההתפתחות האישית של הגוף

    מיוצר במהלך חייו של אדם

    הם מולדים

    לספק התאמה של הגוף לתנאי סביבה ספציפיים

חלק ג'

C1. הביטוי "תאי עצב לא מתאוששים" משמש לעתים קרובות בחיים. מה אתה יודע על המנגנונים של שיקום רקמת עצב?

ויסות נוירוהומורלי. מערכת עצבים.

אוֹפְּצִיָהIII

חלק א

A1. ויסות רמות ההורמונים בדם של אדם בריא מתבצע

    מנגנון רפלקס מותנה

    מנגנון נוירוהומורלי

    לפי רצון האדם

    זריקות תוך ורידי

A2. היחידה התפקודית הבסיסית של רקמת עצב היא

  1. מַפעִיל

  2. קוֹלֵט

A3. מעביר דחפים עצביים ממערכת העצבים המרכזית לאיבר הפועל

    נוירונים תחושתיים

    אינטרנוירונים

    תאים נלווים (גליה)

    הנוירונים המוטוריים

חלק ב'

ב-1. איזו מהתצורות הבאות שייכת למערכת העצבים המרכזית של האדם?

    גנגליון עצבי

    המוח האמצעי

    רִשׁתִית

    מוֹחַ מְאוּרָך

    עצב ואגוס

    היפותלמוס

חלק ג'

C1. קראו את הטקסט "רפלקסים מותנים ובלתי מותנים" ומצאו בטקסט משפטים המכילים שגיאות ביולוגיות. תחילה רשום את המספרים של המשפטים הללו, ולאחר מכן נסח אותם בצורה נכונה.

    I.P. Pavlov חילק את כל סט הרפלקסים ללא תנאי ולמותנה. (2) רפלקסים בלתי מותנים הם אינדיבידואליים ועוברים בתורשה. (3) רפלקסים מותנים הם קבועים ונמשכים לאורך כל חיי האורגניזם. (4) לרפלקסים בלתי מותנים יש קשתות רפלקס קבועות. (5) במהלך היווצרות רפלקסים מותנים בקליפת המוח נוצרים קשרים זמניים בין מרכזי הרפלקסים הבלתי מותנים והמותנים. (6) רפלקסים לא מותנים נוצרים על בסיס רפלקסים מותנים.

ויסות נוירוהומורלי. מערכת עצבים.

אוֹפְּצִיָהIV

חלק א

A1. לפי התפקוד, כל מערכת העצבים מחולקת ל

    סומטי וצמחי (אוטונומי)

    סימפטי ופאראסימפטטי

    מרכזי והיקפי

    פריפריאלי וסומטי

A2. נוירון הוא תא שיש לו

    רק אקסון אחד

    שניים עד ארבעה אקסונים

    בדרך כלל אקסון אחד

    מאחד עד 15 אקסונים

A3. דחפים עצביים עוברים דרך שרירי השלד

    אקסונים של אינטרנוירונים

    אקסונים של נוירונים מוטוריים

    חומר לבן של חוט השדרה

    חומר אפור של חוט השדרה

חלק ב'

ב-1. קבע התאמה בין סימני הרפלקסים לסוגי הרפלקסים

    עובר בירושה א) מותנה

    לא בירושה ב) ללא תנאי

    מִלֵדָה

    מאפיין את כל הפרטים של המין

    נרכש לאורך חייו של הפרט

    אינדיבידואלי לכל אדם

רשום את הפונקציות של מערכת העצבים

חלק ג'

C1. רשום את הפונקציות של מערכת העצבים

בית > שיעור

מוסד חינוכי עירוני בית ספר תיכון Barvikhinskaya

ביולוגיה כיתה ח'

נושא השיעור : ויסות הומורלי של תפקודי הגוף

מוֹרֶה : גלסטיאן אמה ארטורובנה

מטרות ומטרות השיעור:
    לגבש ידע על המנגנון ההומורלי כאחת הדרכים לוויסות תפקודי הגוף;

    להמשיך לגבש רעיונות לגבי הבלוטות האנדוקריניות ותפקידן בחיי הגוף;

    לקבוע את המידה שבה שולטים התלמידים במושגים הבסיסיים של הנושא;

    לפתח מיומנויות ויכולות דידקטיות כלליות, כמו גם יכולת ליישם ידע קיים לפתרון בעיות מעשיות;

    לבצע חינוך היגייני של תלמידי בית ספר;

    לטפח תרבות של תקשורת; לגבש תפיסת עולם דיאלקטית-חומרית המבוססת על פיתוח רעיונות על האדם כחלק מהטבע החי.

דרישות לרמת ההכשרה של התלמידים:
    שִׂיחָה:

תכונות המבנה והתפעול של בלוטות המערכת האנדוקרינית;

בלוטות של המערכת הפנימית;

בלוטות של המערכת החיצונית;

    לְהַבחִיןבלוטות של הפרשות פנימיות וחיצוניות;

    לזהות ולתארהטבלאות מציגות את האיברים של המערכת האנדוקרינית.
סוג שיעור:
    הכללה ושיטתיות של ידע.
צִיוּד:
    לוח אינטראקטיבי TsOR: בית ספר וירטואלי של סיריל ומתודיוס. שיעורי ביולוגיה "סיריל ומתודיוס" כיתה ח' איש.
במהלך השיעורים 1. רגע ארגוני1. ברכה. בדיקת מוכנות לשיעור. במשך מאות שנים, אנשים ניסו לגלות את "המפקד העליון" של הגוף. זה שמנהל את כל התפקודים החיוניים ומתאם את עבודתם של תאים, איברים ומערכות בודדים עם "לוח זמנים ייצור" אחד, שבו לכל שחקן מוקצה מקום משלו ומגוון תחומי אחריות מוגדר בבירור הן בתנאי היומיום והן במצבי חירום. בסופו של דבר, תואר השליט בממלכה הריבונית של האורגניזם עבר אל מוח - מוח וחוט שדרה. אבל מתחת לכל מלך, ככלל, יש חבר מועצה סודי, שכוחו גדול מאוד. גריס הכבוד הזה, שמעדיף להישאר בצל, הוא מערכת האנדוקרינית .2. הכרזה על נושא השיעור. כתיבה במחברת. 3. הצהרה על שאלה בעייתית . - שְׁאֵלָה: העולם סביבנו משתנה כל הזמן. בקיץ ובחורף, בסתיו ובאביב, טמפרטורת הגוף שלנו קבועה - 36.6 0 C. לא משנה איך אנחנו אוכלים, גם רמת הסוכר בדם קבועה. כיצד נשמרת קביעות כזו של הסביבה הפנימית של הגוף שלנו? - תשובה: שמירה על הרכב פנימי קבוע על ידי הגוף נקראת הומאוסטזיס, ומנגנון ההומאוסטזיס לְסַפֵּק ויסות עצבני והומורלי. שאלה: מהו עקרון הפעולה הכללי של מערכת העצבים? תשובה: רפלקס שאלה: כיצד פועלת קשת הרפלקס לשמירה על טמפרטורת גוף קבועה? התשובה בנויה ביחד: קולטני עור, מסלול חושי, חלק ממערכת העצבים המרכזית (היפותלמוס), מוטורי (מסלול מנהלים), איבר מטרה (כלי דם). 4. הצהרת כוונות ושיחה - סיפור "ויסות תפקודי הגוף"
"למה הפתגם "קטן זה קטן אבל יקר?" מתאים לבלוטות האנדוקריניות. ידוע שבנוסף לוויסות העצבים, יש ויסות עתיק יותר של התהליכים הפנימיים בגוף - כימיקלים המיוצרים בבלוטות נישא בכל הגוף דרך המדיום הנוזלי - ויסות הומורלי.

תַקָנָה

הומורלי

החומרים הרגולטוריים העתיקים ביותר, המבטאים את השפעתם כבר באורגניזמים חד-תאיים, הם מטבוליטים(תוצרי ביניים או סופיים של חילוף החומרים). הפעילות הגבוהה של מטבוליטים רבים נשמרה גם בבני אדם. לדוגמה: השפעת CO 2, חומצת חלב, אדנוזין: משתחרר באופן פעיל בשרירים הפועלים, הם מרחיבים כלי דם. הבחנה בין מערכות אנדוקריניות קלאסיות ומפוזרות

ה

קלַאסִי

תְרִיס

בלוטות יותרת הכליה

בלוטות מין

לבלב (איי לנגרהנס)

מערכת האנדוקרינית

מְפוּזָר (הורמוני רקמה מקומיים) - תאים, בצברים קטנים או מפוזרים בנפרד בקרומים הריריים של האיברים - מערכת העיכול ומערכת הנשימה

מווסתים של כמעט כל תפקודי הגוף הם הורמוניםמווסתים הומורליים חוץ-תאיים, חומרים פעילים ביולוגית. 5. מתווה תפקידם של ההורמונים בוויסות האנדוקרינית . עריכת דיאגרמת טבלה.

מאפיינים של הורמונים

מאפיינים של הורמונים

פונקציות של הורמונים

1 . האיבר שעליו פועלים ההורמונים עשוי להיות ממוקם רחוק מהבלוטות;2. פעולת ההורמונים היא ספציפית בהחלט: חלקם פועלים על איברי מטרה מסוימים, אחרים על סוג מסוים של תהליכים מטבוליים.3. להורמונים פעילות ביולוגית גבוהה ופועלים בריכוזים נמוכים מאוד. 4. הורמונים נהרסים מהר יחסית ברקמות 1. לספק צמיחה והתפתחות של הגוף.2. לספק התאמה של הגוף לתנאי הסביבה המשתנים כל הזמן.3. לספק הומאוסטזיס4. שליטה בתהליכים מטבוליים.

ישנם חומרים רבים המומסים בדם, כולל הורמונים. כיצד מזהים איברי מטרה? הורמון שמיועד להם?עקרון ההשפעה של ההורמונים מזכיר תקשורת רדיו, כאשר אות שנשלח מהאוויר מופנה ל"כולם, כולם, כולם", אך מגיע רק לנמען שיש לו מקלט מכוון לאורך הגל של תחנת רדיו נתונה. באופן דומה, בגוף, למרות שההורמון מגיע לכל התאים והאיברים דרך זרם הדם, הוא פועל רק על אלה שיש להם תאים מיוחדים ש"מזהים" את ההורמון המסוים הזה. תאים הרגישים להורמונים מצוידים במולקולות קולטן מיוחדות המאפשרות להם לקרוא מידע המקודד בהורמונים. כאשר ההורמון והקולטן מתקשרים, מתרחשים שינויים בחילוף החומרים של התא. התנאי העיקרי לתפקודים אנדוקריניים הוא נוכחותם של קולטנים ספציפיים בתאי המטרה. 2. איחוד ידע בשלב הביניים. שאלות:
    מה ההבדל בין ויסות עצבי ואנדוקריני?
  • מה ההבדל בין המערכת האנדוקרינית הקלאסית למערכת האנדוקרינית המפוזרת?

    כיצד פועלת קשת רפלקס?

    במה נבדלים מטבוליטים מהורמונים?

    מהו העיקרון של חלוקת בלוטות לשלוש קבוצות?

    מהו התנאי העיקרי לתפקודים אנדוקריניים?
3. מבנה ותפקוד המערכת האנדוקרינית צורת עבודה – עבודה עצמאית עם ספר הלימוד, מילוי הטבלה, תוספת הסברתית לטקסט של ספר הלימוד באמצעות לוח אינטראקטיבי, שיעור מס' 9 "סיריל ומתודיוס"

מבנה ותפקוד המערכת האנדוקרינית

בלוטות אנדוקריניות

מיקום בגוף

השתחררו הורמונים

תהליכים מוסדרים

מחלות הקשורות לתפקוד נמוך

מחלות הנובעות מתפקוד יתר

1 . יותרת המוח

מתחת לדיאנצפלון, בחלל הגולגולת

טרופי - סומטוטרופי, תירוטרופי, קורטיקוטרופי, גונדוטרופי, מלונוטרופי, ADH, אוקסיטוצין

צמיחה, ויסות קליפת יותרת הכליה, מגרה את בלוטת התריס, צמיחת זקיקים בגוף האישה, עבודת האשכים והשחלות; התפתחות השד והנקה

גמדות יותרת המוח , פרופורציות הגוף נשמרות, התפתחות נפשית

ענקיות; אקרומגליה - עם עודף של סומטוטרופין לאחר השלמת תהליכי גדילה.

2. אפיפיזה (בלוטת האצטרובל)

בחלל הגולגולת מעל המוח האמצעי

הורמון המעכב את תפקודי הגונדות בילדות

התאמה של הגוף למחזור היומי - שינוי היום והלילה; ויסות תהליכי התבגרות

התבגרות מוקדמת והתבגרות גופנית

תת התפתחות של בלוטות המין, מאפייני מין והשמנה

3. תְרִיס

צמוד לסחוס של הגרון

חילוף חומרים מוגבר; קטבוליזם של חלבונים, שומנים, פחמימות; עלייה בטמפרטורת הגוף, עלייה בקצב הלב

קרטיניזם הוא פיגור בגדילה, פגיעה בהתפתחות גופנית ונפשית. Myxedema - ירידה בחילוף החומרים, עלייה במשקל הגוף, פעילות מערכת העצבים, עייפות, נמנום, ירידה באינטליגנציה

מחלת גרייבס - זפק, התרגשות מוגברת, ירידה במשקל, קצב לב מוגבר,

4. בלוטות יותרת הכליה

בקטבים העליונים של הכליות

סטרואידים - גלוקוקורטיקואידים, מינרלוקורטיקואידים, הורמוני מין, אדרנלין, נוראדרנלין

חילוף חומרים של חלבונים, שומנים, פחמימות; אנטגוניסטים של מערכת החיסון, מפחיתים תהליכים דלקתיים; החלפת מים ומלחי מינרלים.הגברת הכוח והדופק

5. לַבלָב

גמישות התריסריון

אִינסוּלִין

חילוף חומרים של פחמימות - מפחית את רמת הסוכר בדם, סינתזה של חלבונים מחומצות אמינו, הובלתן הפעילה לתא, יצירת חומצות שומן גבוהות יותר מתוצרי חילוף החומרים של פחמימות.

סוכרת - סוכר גבוה בדם, גלוקוז אינו עובר לתאים, עם עלייה חדה ברמת הסוכר בדם, מתרחשת תרדמת סוכרת

היפוגליקמיה - פגיעה בפעילות המוח, אובדן הכרה, הלם היפוגליקמי

6. בלוטות מין

אשכים ושחלות

אנדרוגנים, אסטרוגנים

חילוף חומרים, צמיחה, התפתחות של מאפייני מין, משפיעים על תפקודי מערכת העצבים,

פמיניזציה

מוסקוליניזציה או ויריליזם

השלם את הטבלה (תפקוד יתר ותפקוד יתר של בלוטות יותרת הכליה) בעצמך, באמצעות ספרות נוספת ומשאבי אינטרנט. אם תרצה, עשה מצגת בנושא זה.

תרגיל . קראו את המאמרים בספר הלימוד והגיבו על תכונות הבלוטות האנדוקריניות, המשמעות והתסמינים של תת-תפקוד ותפקוד יתר. רשום את זה בטבלה. עבודה עצמאית מלווה בהסברים ותוספות באמצעות לוח אינטראקטיבי וספרות נוספת. תמיכה בשיעורי מולטימדיה.

מבנה ותפקודי בלוטת יותרת המוח









המוח מעורב ישירות בוויסות הפעילות של המערכת האנדוקרינית, אם נשווה את המערכת האנדוקרינית עם תזמורת, אז תפקיד המלחין שייך להיפותלמוס, המנצח שייך לבלוטת יותרת המוח וחברי התזמורת הם הבלוטות. היכן יש להיפותלמוס כוח כזה על הגוף? ההיפותלמוס מווסת את בלוטת יותרת המוח, אשר שולחת את ההורמונים שלה לבלוטות אחרות. יחס ההורמונים המעוררים את עבודתם של מבנים שונים קובע את מצבו של האורגניזם כולו. שמירה על הקביעות של הסביבה הפנימית של הגוף מתרחשת על ידי מערכת העצבים והאנדוקרינית ונקראת נוירוהומורלי. מסתבר שהנוירונים של ההיפותלמוס מייצרים נוירו-הורמונים מיוחדים - גורמים משחררים (שחרור אנגלית - שחרור, חינם), מסודרים כימית יחסית פשוט, - ה"מפתחות" העיקריים לכל המערכת האנדוקרינית. עם זרימת הדם, גורמים משחררים נכנסים לבלוטת יותרת המוח ופותחים את המחסנים הביוכימיים הממוקמים כאן. הם אוגרים הורמונים מורכבים יותר, שכל אחד מהם "מפעיל" בלוטה אנדוקרינית ספציפית. אבל אי אפשר להשאיר את דלתות המזווה ההורמונליים פתוחות לרווחה. כדי לנעול אותם, ההיפותלמוס מפריש הורמונים מעכבים מיוחדים (Latin inhibeo - אני מחזיק), המעכבים את הפעילות האנדוקרינית של בלוטת יותרת המוח. בנוסף, גרעיני ההיפותלמוס מייצרים את ההורמונים וזופרסין ואוקסיטוצין, המעורבים בוויסות מלח מים ושמירה על טונוס כלי הדם. ההורמונים המוגמרים יורדים לאונה האחורית של בלוטת יותרת המוח, מאוחסנים ונכנסים לדם מופצים בכל הגוף. ביחס לבלוטות המערכת האנדוקרינית, הסבירו את האמרה "הסליל קטן, אבל יקר."

תכנית של ויסות נוירוהומורלי של תפקודי הגוף

4. איחוד ידע . לאחר השלמת המשימה, רצוי לגבש ידע באמצעות סימולטור על הלוח האינטראקטיבי. "מקם נכון את שמות הבלוטות האנדוקריניות, שתיאורן מופיע בחלון הסימולטור"
אם הזמן מאפשר, אתה יכול להשלים את משימת המבחן הסופית עם בחירה של תשובות על הלוח האינטראקטיבי (אני נותן 2 דוגמאות לשאלות).

שיעורי בית: 1. § 58, 59;2. מטלה בחוברת עבודה מס' 213-2183. השלם את הטבלה. משימה נוספת: 4. הכן מצגת "הורמוני יותרת הכליה", "תסמינים של מחלת בלוטת התריס בציורים של אמנים גדולים - רובנס, דורר, ואן דייק";5. מצא בסיפור של I. S. Turgenev "שרידים חיים" תיאור של "מחלת הברונזה" - תסמינים של תת-תפקוד של יותרת הכליה, חוסר בקורטיקוסטרואידים. נעשה שימוש במשאבים 1. ספר לימוד: D. V. Kolesov, R. D. Mash, I. N. Belyaev. ביולוגיה. בן אנוש. כיתה ח'; 2. חוברת עבודה; 3. מדריך מולטימדיה: בית ספר וירטואלי של סיריל ומתודיוס. שיעורי ביולוגיה. האדם ובריאותו; 4. אנציקלופדיה לילדים. איש; 5. האוניברסיטה הפדגוגית: ראשון בספטמבר. הנושאים הקשים ביותר בהוראת המדור "אדם ובריאותו": הרצאה 6.

במהלך שיעור זה נכיר את הרגולציה הנוירוהומורלית, כמו גם את המושגים של feedforward ומשוב.

נושא: מערכת העצבים והאנדוקרינית

שיעור: ויסות נוירוהומורלי

בגופנו משתמשים בשני מנגנונים לוויסות מתמיד של תהליכים פיזיולוגיים - עצבניים והומורליים.

ויסות עצבימתבצע באמצעות מערכת העצבים. זה אופייני לה מהירות התגובה. דחפים עצביים נעים במהירות גבוהה - עד 120 מ' לשנייה לאורך כמה עצבים. ויסות עצבים מאופיין בכיוון התהליך, לוקליזציה ברורה של השפעות עצביות.

ויסות הומורלי- זוהי צורת האינטראקציה העתיקה ביותר בין התאים של אורגניזם רב תאי. חומרים כימיים הנוצרים בגוף במהלך פעילותו החיונית חודרים לדם ולנוזל הרקמה. כשהם נישאים על ידי נוזלי הגוף, כימיקלים משפיעים על תפקוד האיברים שלו ומבטיחים את האינטראקציה ביניהם.

ויסות הומורלי מאופיין בדברים הבאים מאפיינים:

היעדר כתובת מדויקת אליה נשלח חומר כימי הנכנס לדם ולנוזלים אחרים בגופנו. הפעולה של חומר זה אינה מקומית, לא מוגבלת למקום ספציפי;

הכימיקל מתפשט לאט יחסית (מהירות מרבית - 0.5 מ'/שניה);

הכימיקל יעיל בכמויות דקות ובדרך כלל מתפרק במהירות או מסולק מהגוף.

בכל האורגניזם, מנגנוני הוויסות העצבים וההומוראלי פועלים יחד. שני מנגנוני הרגולציה קשורים זה בזה. גורמים הומוראליים הם חוליה בוויסות נוירוהומורלי. כדוגמה, בואו נחשוב על ויסות הסוכר בדם. כאשר יש עודף סוכר בדם, מערכת העצבים מגרה את תפקוד הלבלב האנדוקריני. כתוצאה מכך, יותר מהורמון האינסולין נכנס לדם, ועודפי סוכר, בהשפעתו, מופקדים בכבד ובשרירים בצורה של גליקוגן. בעבודת שרירים מוגברת, כאשר צריכת הסוכר עולה ואין מספיק סוכר בדם, פעילות בלוטות יותרת הכליה עולה.

הורמון האדרנל אדרנלין מקדם את הפיכת הגליקוגן לסוכר.

לפיכך, מערכת העצבים, הפועלת על הבלוטות האנדוקריניות, מעוררת או מעכבת את הפרשתן של חומרים פעילים ביולוגית.

השפעת מערכת העצבים מתבצעת דרך עצבי ההפרשה. העצבים מתחברים לכלי הדם של הבלוטות האנדוקריניות. על ידי שינוי לומן של כלי הדם, הם משפיעים על פעילות הבלוטות הללו.

הבלוטות האנדוקריניות מכילות קצוות רגישים של עצבים צנטריפטליים המאותתים למערכת העצבים המרכזית על מצב הבלוטות האנדוקריניות. המרכזים העיקריים של תיאום ואינטגרציה של הפונקציות של שתי המערכות הרגולטוריות הם ההיפותלמוס ובלוטת יותרת המוח.

אורז. 1.

ההיפותלמוס ממוקם בחלק הביניים של המוח וממלא תפקיד מוביל באיסוף מידע מחלקים אחרים של המוח ומכלי הדם שלו. הוא מסוגל לתעד את התוכן של חומרים והורמונים שונים בדם. ההיפותלמוס הוא גם מרכז עצבים וגם מעין בלוטה אנדוקרינית. הוא נוצר על ידי תאי עצב, אבל לא ממש רגילים: הם מסוגלים לייצר חומרים מיוחדים - נוירו-הורמונים. תאים כאלה נקראים תאים עצביים. חומרים פעילים ביולוגית אלה נכנסים לדם הזורם מההיפותלמוס לבלוטת יותרת המוח.

בלוטת יותרת המוח, בתורה, משפיעה באופן ישיר או עקיף על בלוטות אנדוקריניות אחרות על ידי הפרשת הורמונים.

בין ההיפותלמוס, בלוטת יותרת המוח ובלוטות האנדוקריניות היקפיות יש ישיר ומשוב. לדוגמה, בלוטת יותרת המוח מייצרת הורמון מגרה את בלוטת התריס, הממריץ את פעילות בלוטת התריס. בהשפעת ההורמון ממריץ בלוטת התריס של בלוטת יותרת המוח, בלוטת התריס מייצרת את ההורמון שלה - תירוקסין, המשפיע על איברי ורקמות הגוף.

תירוקסין משפיעה גם על בלוטת יותרת המוח עצמה, כאילו מיידעת אותה על תוצאות פעילותה: ככל שבלוטת יותרת המוח מפרישה יותר הורמון ממריץ את בלוטת התריס, כך בלוטת התריס מייצרת יותר תירוקסין - זהו קשר ישיר. להיפך, תירוקסין מעכב את פעילות בלוטת יותרת המוח, ומפחית את ייצור ההורמון הממריץ את בלוטת התריס - זהו משוב.

אורז. 2.

מנגנון הישיר והמשוב חשוב מאוד בפעילות, שכן הודות לו העבודה של כל הבלוטות אינה חורגת מגבולות הנורמה הפיזיולוגית.

הגרעינים הנוירו-הפרשים של ההיפותלמוס הם גם תצורות עצבים וגם החלק האנדוקריני של המוח. זרימה עצומה של מידע מאיברים פנימיים אנושיים זורמת כאן. זה מושג על ידי יצירת דחפים עצביים או על ידי שחרור הורמונים מיוחדים. חלק מההורמונים הללו מווסתים את תפקודי בלוטת יותרת המוח הקדמית, אשר מייצרת הורמונים השולטים בבלוטות אנדוקריניות אחרות, כגון בלוטת התריס, בלוטות יותרת הכליה וגונדות.

אורז. 3

אורז. 4.

לכן, כל אחד משני המנגנונים העיקריים בגוף - עצבני והומורלי - מקיים אינטראקציה הדוקה. שניהם יחד, משלימים זה את זה, מספקים את התכונה החשובה ביותר של הגוף שלנו - ויסות עצמי של תפקודים פיזיולוגיים, המוביל לשמירה על הומאוסטזיס - הקביעות של הסביבה הפנימית של הגוף.

1. Kolesov D.V., Mash R.D., Belyaev I.N. ביולוגיה 8 מ': חפירה

2. Pasechnik V.V., Kamensky A.A., Shvetsov G.G. / אד. Pasechnik V.V. ביולוגיה 8 מ': חפירה.

3. Dragomilov A.G., Mash R.D. ביולוגיה 8 מ': VENTANA-GRAF

1. Kolesov D.V., Mash R.D., Belyaev I.N. ביולוגיה 8 מ': חפירה - עמ'. 301, מטלות ושאלה 3,4.

2. תן דוגמה למשוב.

3. כיצד מתקשרים ההיפותלמוס ובלוטת יותרת המוח?

4. הכינו חיבור על הקשר בין הורמונים לרגשות.



אהבתם את הכתבה? שתף את זה
חלק עליון